відділ екскурсій(067) 470-82-18

Національний музей
народної архітектури та побуту
beta v1.0

Середня Наддніпрянщіна (Правобережна)

Експозиція відтворює старовинне наддніпрянське село Правобережжя 18 – поч. 20-го ст.: житнє поле з вітряками на пагорбі, вулиця з дворядною забудовою, з традиційними садибами й подвір’ями, садками й городами . Відкривають експозицію два стовпові вітряки поч. 20 ст.

На експозиції розміщені хати Правобережної Київщини та Правобережної Черкащини.

Родзинка експозиції - громадський центр села, де розмістилась управа, колодязь-журавель, школа, церква.Церковно-парафіяльна школа (1880-х рр. з с.Лоташеве Тальнівського р-ну Черкаської обл.) - однокласна з трирічним навчанням. В одній половині – сіни, класна кімната й учительська, в другій – помешкання вчителя з окремим виходом назовні: кухня-їдальня і спальня-кабінет.

Церква Святої Параскеви ( 1742 р.) з с.Зарубинці Монастирищенського р-ну Черкаської обл. Тризрубна, з тесаних дубових брусів, тридільна: вівтар, церква (нава), бабинець. Рублені багатозаломні восьмерикові бані завершені ліхтарями без вікон і маківками з кованими хрестами. Карнизи, одвірки, вікна, скоби прикрашені традиційним різьбленням.

Іконостас 18 ст. шестиярусний, вивершений мальованим розп’яттям. Оздоблений пишним різьбленням з барочним іконописом і позолотою. Зберігся фрагментами, перебуває у стані реставрації.

Крім того, в цій частині експозиції представлена садиба священика: хата, комора, саж, хлів. В хаті відтворений інтер’єр спальні й вітальні старосвітського священика.

Шинок кін. 19 ст. з с.Бабанка Уманського р-ну Черкаської обл. У правій половині – хата шинкаря, у лівій – власне шинок, у сінях відгороджена комірка з погребом, з відкритим вікном до зали шинку.